Wskazania do resekcji wierzchołka korzenia

Resekcja wierzchołka korzenia, znana także jako apikotomia, to zabieg chirurgiczny, który jest stosowany w stomatologii, kiedy konwencjonalne metody leczenia endodontycznego (kanałowego) okazują się niewystarczające lub nieskuteczne. Zabieg ten polega na chirurgicznym usunięciu zapalnie zmienionego wierzchołka korzenia zęba oraz otaczającej tkanki, w której mogą mieścić się ogniska zakażenia. Wskazaniami do wykonania resekcji są przede wszystkim przewlekłe stany zapalne okolic wierzchołka korzenia, które nie poddają się leczeniu kanałowemu, niegojące się torbiele korzeniowe, a także zęby z poważnymi problemami anatomicznymi uniemożliwiającymi tradycyjne podejście endodontyczne, na przykład z zakrzywionymi lub zablokowanymi kanałami korzeniowymi. Czasami zabieg wykonywany jest także w celu usunięcia złamanego w kanałach narzędzia, którego nie można usunąć inną metodą.

Przebieg zabiegu resekcji wierzchołka korzenia

Procedura resekcji rozpoczyna się od wykonania znieczulenia miejscowego. Następnie stomatolog chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w dziąśle, aby uzyskać dostęp do kości pokrywającej wierzchołek korzenia. Po odsłonięciu kości następuje jej delikatne usunięcie, aby wyeksponować samego wierzchołka korzenia zęba. Kolejnym etapem jest usunięcie zapalnie zmienionego wierzchołka korzenia oraz ewentualnie otaczających go tkanek patologicznych. Nierzadko konieczne jest również uzupełnienie (wypełnienie) kanału korzeniowego od strony wierzchołka, co ułatwia oczyścić kanał z pozostałości tkanek i dokładnie go uszczelnić. Po zakończeniu tych czynności miejsce zabiegu jest czyszczone i zaszywane, a pacjent otrzymuje wskazówki dotyczące postępowania pooperacyjnego. W okresie rekonwalescencji ważna jest higiena jamy ustnej, unikanie nadmiernych obciążeń operowanego zęba oraz stosowanie się do zaleceń lekarza odnośnie diety i przyjmowania przepisanych leków, takich jak antybiotyki czy środki przeciwbólowe.

Po zabiegu resekcji – komplikacje i wyniki leczenia

Po zabiegu resekcji wierzchołka korzenia może dojść do powstawania różnych komplikacji, do których należą między innymi ból, obrzęk, krwawienia, czy też zakażenia rany pooperacyjnej. W większości przypadków, stosując odpowiednie działania antybiotykoterapeutyczne oraz przestrzegając zaleceń dotyczących odpoczynku i pielęgnacji, komplikacje te można jednak skutecznie ograniczyć. Ryzyko wystąpienia powikłań zależy też od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz od skomplikowania przypadku. Sukces zabiegu w dużej mierze zależy od dokładności wykonania procedury i właściwej rekonwalescencji. W wielu przypadkach resekcja wierzchołka korzenia umożliwia zachowanie zęba oraz jego funkcji, będąc tym samym skuteczną alternatywą dla ekstrakcji. Warto jednak pamiętać, że zabieg ten nie zawsze przynosi oczekiwane wyniki i czasami, pomimo podjęcia wszystkich możliwych środków, ząb może wymagać ostatecznego usunięcia.